Enerģija visapkārt, bet vai varam bez tās iztik?

saules-koks1
Saules koks

Vispār jau enerģija, ko var pārvērst elektrībā kuru savukārt var izmantot ikdienišķo lietu darbināšanai, ir mums visapkār… saules stari, vējš, dinamika (bremzēšana), siltums, vēsums. Pēdējie interesantākie projekti, kas sola atrast ceļu līdz sērijveida produktiem:

 Toyota Prius ar Hibrīddzinēju un saules baterijām uz jumta. Šis auto lieliski demonstrē, ka efektīvi var izmantot dinamisko enerģiju (to enerģiju, ko mašīna patērē slāpējot ātrumu, jeb bremzējot) lai vēlāk uzsāktu braukšanu…  Bet jaunākajā modelī Toyota inženieri ir gājuši vēl tālāk un iemontējuši automašīnai uz jumt arī saules baterijas… kamēr tavs auto stāv noparkots (pa dienu, kamēr tu darbojies ofisā) vai vienkārši pārvietojoties pa šoseju auto nedaudz piepalīdz dzinējam un tādā veidā samzina patēriņu. Ar saules baterijām darbināmi transporta līdzekļi ir konceptuāli attīstījušies vēl tālāk un zinātniekiem pat ir izdevies radīt lidašīnu, kas darbojas tikai izmantojot saules enerģiju. Es teiktu, ka tālu vairs nav komerciāli produkti, kas būs ar patēriņu 0Litri uz 100 km…

 Jau sen ir pieejami nelieli un lēti apgaismes ķermeņi jūsu sētai, kas spēj izdot nelielu gaismu, ko pa dienu ir akumulējuši no saules stariem. Taču dizaineri ir gājuši tālāk un optimizējuši risinājumu piemērojot to pilsētas videi un jaudas prasībām. Šādu “koku” izvietošana pilsētās ne vien dizainiski modernizē un papildina, bet arī diennakts tumšajā laikā ievērojami spēj apgaismot ielas. Tāpat dizaineri izstrādā interesantus risinājumusenerģijas efektīvai iegūšanai ikdiensikām lietām, kā telefona uzlādēšanai (uzdāviniet šo man Ziemassvētkos).

Cilvēki arī apvienojas un izmantojot mūsdienīgas tehnoloģiskas iespējas (blogus, ziņas, e-vēstules) mēģina apvienoties Zemes Stundai, lai vismaz uz vienu stundu liktu pārējiem aizdomāties par to, vai tu lietderīgi izmanto elektrību… varbūt izslēdzot to tu ieraudzīsi jaunas lietas sev apkārt (skaistu skatu pa logu naksnīgajā pilsētā). Un kas zina… varbūt sveču gaismā pie izslēgta televīzora tu uzzināsi kaut ko jaunu no sev tuviem cilvēkiem.

Tāpat kā iepriekšējo gadu, aicinu arī šogad – Pamēģināsimt izslēgt gaismu šogad , 28. martā ap Panorāmas laiku (20:30 …21:30)  uz vienu stundu… varbūt iepatiksies! 🙂 Lai varētu aizdomāties, te neliels video iedvesmai: 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.