Windows Phone 7 mobilo telefonu operētājsistēmas apskats

Tā tā tā… Manās nekaunīgajās rokās nonāca LG Optimus 7 aparāts ar Windows Phone 7 (WP7) operētājsistēmu. Paša telefona un vēl arī citu telefonu (HTC HD 7 un Samsung Omnia7) apskati vēlāk. Šoreiz tikai par Windows Phone 7…. un es drīkstu izteikties visu ko es domāju… arī slikto. Tie, kas ir hārdkore Androīdu vai Ābolu fani un nav gatavi veselīgi lasīt par nevienu Microsoft ražojumu – piedodiet, bet šoreiz tā nebūs medusmaize jums.

Kā tad tieši izskatās WP7?

Zini iPhone OS? Pazīsti Androīdu? Lieto Nokia? Nu tad zini Windows Phone 7 nav NEVIENAM līdzīgs. Dizaineri patiešām ir pastrādājuši pie saucamā Metro UI (Metro lietotāju saskarnes) lai telefons strādātu ātri, nebūtu nekā lieka un lai viss vajadzīgais būtu maksimāli mazāk pieskārieniem sasniedzams. Atverot pirmo reizi WP7 tālruni jūs pārsteigs krāsas un saturs, kas mainās… pie tam personalizēti mainās, līdz ar to rodas sajūta, ka telefons ir “dzīvs”. Pašā interfeisā gandrīz nemaz nav 3D specefektu vai kaut kādu lēkājošu kubiku… viss ir vienkāršs, plakans un ļoti plūstošs… ieejot aplikācijā visu laiku var redzēt vai turpat “blakus ekrānā” ir cita informācija. Sākumā likās tā – galīgi neefektīvi izmanto pieejamo ekrāna izmēru, jo ir vesela melna (vai balta atkarībā no tēmas) mala, kas vienkārši stāv tukša… bet ar laiku pierod, ka tā mala kalpo par tādu kā norādi uz to, ka tur ir vēl kaut kas… 🙂 Vispār interesanti izveidotas pārejas. Visa vadība ir skārienjūtīga un ļoti intuitīva.

Informācijas miniportāli

Katrai jomai ir sava veida apvienojošais ietvars ko MS ir nosaucis par habu (hub). Piemēram, visi kontakti ir zem People… ar visiem kontaktiem es domāju PATIEŠĀM VISUS kontaktus no visiem avotiem – telefongrāmata, Facebook kontakti, korporatīvā kontaktu grāmata, Live tīkla kontakti… visi vienuviet. Kas vēl labāk, tad telefons atrod saistības un piedāvā apvienot vienādos kontaktus vienā kontaktu kartiņā (līdz ar to jūsu brālis nerādīsies piecreiz… bet gan vienreiz ar pilnīgu informāciju un bildi no Facebook).

Šāds miniportāls ir arī Spēlēm un saucas Games. Tur jūs atradīsies instalētās spēlītes, iespēju pieslēgites XBOX live un redzēt arī savu virtuālo tēlu kā arī izcīnītos sasniegumus, iespēju spēlēt tīklā ar draugiem un pat interaktīvi mainīt savu virtuālo es. 🙂 Tāpat integrēts ir spēļu virtuālais veikals, kur iespējams lejupielādēt un spēlēt gan bezmaksas gan maksas spēles.

Vēl viens miniportāls ir Music and Video. Tas ir stilizēts Zune mūzikas un video atskaņotājs, kas ļoti ērti ļauj pārskatīt un klausīties jūsu mūziku un video. Tāpat tur ir stilizēta saskarne, kur fonā rādās dažādu dziedātāju attēli. Ir integrēts arī Zune mūzikas veikals, kur var noklausīties paraugus dziesmām kā arī iegādāties veselus diskus.

Marketplace ir vienota vieta, kur var iegādāties maksas saturu vai lejupielādēt bezmaksas lietas. Mūzika, spēles, aplikācijas… ja parādās kādai no aplikācijām atjaunojums, tad uz Marketplace lodziņa parādās cipars kas apzīmē cik atjauninājumi ir pieejami.

This slideshow requires JavaScript.

Aplikācijas

Vispār ir pieejamas ļoti daudz dažādas aplikācijas visām dzīves gaumēm – tādas spēles SimCity, Monopoly un Tetris… dažādas aplikācijas visādām vajadzībām – sociālās aplikācijas (piemēram Twitter klients ir ļoti interesanti uztaisīts un izmanto to pašu Metro UI lai pasniegtu saturu intuitīvā veidā). Ir aplikācijas par mūziku, plānošanu, piezīmēm, čatošanu, navigāciju, ziņām utt… katrs atradīs savam dzīves stilam piemērotu papildinājumu.

Balss vadība

Nospiežot Windows pogu un paturot pāris sekundes aktivizējas balss vadība, kas ir diezgan advancēta. Telefons saprot tādas komandas kā “Open Twitter”, “Call Black Halt” … Latviešu valodu diemžēl vēl nesaprot. 🙂 Pēc lielākiem testiem man izdevās uzstartēt ar balsi praktiski visas aplikācijas. Cik es te iepriekš biju lasījis, tad teorētiski balss vadībai ir jāstrādā arī caur Bluetooth austiņu aktivizējot to uz pašas austiņas… līdz ar to var veikt zvanus pavisam nepieskaroties telefonam. Arī meklēšanai ar balsi vajadzētu strādāt… man gan neizdevās palaist…. iespējams tas tādēļ, ka neivenam no man pieejamajiem telefoniem nebija galējā Windows Phone 7 operētājsistēmas versija. (Beta?)

Microsoft Ofiss

Nu šitā manta patiešām ir laba. Outlook, OneNote, Excell, Word un PowerPoint ir integrēti telefonā un strādā ļoti neticami ātri. Funkcionalitāte diemžēl nav kā uz darbastaciju versijas, bet pamatlietas izdarīt var… un galvenais – var atvērt pielikumus un veikt pamatlabojumus. Nedomāju, ka kāds uz Telefona rakstīs savu referātu, bet pārlasīt kādu atskaiti atsevišķās vietās pielabojot formulējumu šī lieta viennozīmīgi noderēs. Tāpat ir pieejama integrācija ar Sharepoint (komerciāls webserveris, ko bieži izmanto dokumentu vadības sistēmām).

Sliktumi

 • Meklēšana. Visi Windows Phone 7 telefoni būs aprīkoti ar vienādām pogām – Atpakaļ (uz iepriekšējo izvēli vai aplikāciju), Windows poga (kas noved uz mājas ekrānu) un Meklēt (kas atver Bing meklētāju). Tā meklēšanas poga man nedaudz neapmierika, jo es sagaidīju, ka nospiežot minēto pogu varēs meklēt visā telefonā nevis tikai internetā. Meklēšana telefonā ir, bet katrā no vietā atsevišķi (kontaktos, piemēram)
 • Latviešu valoda. Pieņemu, ka tas ir tikai laika jautājums līdz būs pieejama latviešu valoda visā sistēmā, bet šobrīd nāks iztikt tikai ar kalendāra nosaukumiem latviski.
 • Profili. Diezgan ierobežotas profilu krāsu shēmas. Ir jau daudz (ap 10) bet vienmēr gribās ne tik sarkanu vai ne tik zilu…

Noslēgumā es gribētu tomēr uzslavēt Microsoft inženierus, kas radījuši kaut ko savādāku, inovatīvu un ļoti dinamisku. Tirgus un cilvēku maciņi rādīs cik ļoti šis atšķirīgais interfeiss iet pie sirds. Jebkurā gadījumā – plašāka izvēle rada lielāku konkurenci… bet konkurence veicina sacensību starp ražotājiem… un šī sacensība ir tā, kas motivē radīt aizvien jaunas un neredzētas lietas. Windows Phone 7 ir kaut kas jauns, oriģināls un iepriekš nepieredzēts. Man nākas piekrist galvenajai ziņai – sitēma, kas radīta, lai ātri izdarītu, ko vēlies un atgriestos pie dzīves baudīšanas. Zemāk Microsoft oficiālā reklāma “Really?”:

6 domas par “Windows Phone 7 mobilo telefonu operētājsistēmas apskats

 1. tie “sliktumi” ir uzjautrinoši 🙂 Izskatās, ka obligāti kaut kas bija jāieraksta un tukšu lauciņu nedrīkstēja atstāt – latviešu valoda (vai tiešām normāli cilvēki lieto Windows LV??? Tur taču jātur svešvārdu vārdnīca blakus) un profilu krāsiņas. Es saprastu, ja to teiktu blondā beibe no “mī laiks Rīgas Laiks”, a tā…

 2. Atvainojos par translitu, esmu darbaa.

  Bija doma uz Ziemassveetkiem panjemt iphone 4, bet kopsh redzeeju jauno WP7 OS un specifiski Samsung Omnia 7 aparaatu domas ir mainiijushaas un njemshu Samsung. Tieshaam MS ir paarsteigushi visus un paarspeejushi visas ceriibas. It iipashi peec ieprieksheejaa vinju mobiilaa OS. Neticami, ka viena un taa pati kompaanija veidojusi abus OS.
  Plus – ljoti drosmiigs solis veidot shaada stila OS, dizaineri jau kaifo, bet redzees ko pirceeji teiks, kas pieradushi pie embosiem, eeninjaam un citiem blingiem.

 3. Pozitīvi, ka Microsoft kaut ko sāk darīt mobilo ierīču lauciņā. Žēl bija skatīties uz cilvēkiem kuri bija spiesti turpināt lietot Windows Mobile.
  Excange atbalsts ir integrēts (kontakti, kalendāri utt.)?
  Copy/Paste funkcija ir realizēta, jeb palika pie viedokļa, ka 2011 gada priekšvakarā var izlaist OS bez tās?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.