Pirmā diena ar MAC

2014-10-31 19.50.24Nolēmu nedaudz iziet ārpus komforta zonas un iesākumam uz kādu laiku pāriet uz MAC datoru. Pateicosites nomo.lv iznomāju MB Air un plānoju lietot vismaz tuvākos pāris mēnešus. Ir doma izmantot kā pamata datoru ikdienā.

Lai būtu pilnībā skaidrs ko un kā es skatīšos, tad īsumā uzrakstīšu kam man vispār dators ir vajadzīgs. Datoru ikdienā lietoju galvenokārt e-pasta pārlūkošanai, mājas lapu apmeklēšanai kā arī izklaidējos spēlējot Katanas Ieceļotājus (Bezmaksas Online Java spēlīte pārlūkā).

Programmas, kuras man Windows Datorā bija nepieciešamas: Desktime (laika uzskaite), Freemind (mind mapping rīks), eM Client (e-pastiem), Open office – biroja dokumenti un Chrome, ko izmantoju pārlūkošanai kā arī izmantoju Dropbox atsevišķu failu glabāšanai. Ņemot vērā, ka strādāju ar mākoņpakalpojumiem tad pārlūkprogrammas ērtums un ātrums būtiski ietekmē manu ikdienu un produktivitāti.

Pirmais iespaids

Datoru saņēmu, izpakoju un pirmo reizi ieslēdzot izbaudīju ļoti noslīpētu un vienkāršu datora lietošanas uzsākšanas procesu. Šajā ziņā cepuri nost Apple priekšā – izdomājuši un uztaisījuši.

Protams uzreiz veicu arī operētājsistēmas atjaunošanu uz jaunāko Yosemite un tas notika ļoti vienkārši un lietotājam nemanot. TE noteikti jāsaka, ka Microsoft būtu ko pamācīties. Lai gan Windows 8 arī nav pārāk sarežģīts, tad Yosemite bija uzlikšana bija praktiski nemanāms process.

Pirmie sarežģījumi ar ko saskāros bija darbs ar jaunu aplikāciju instalēšanu no citām vietnem, kas nav Appstore. Apple datori kaut kādā dīvainā veidā novieto lejupielādētos dokumentus uz darbavirsmu, tad kaut ko instalē un tad kaut kāda dīvaina procedūra jāveic ievelkot ikonu Aplikāciju folderī. Manuprāt, patiešām bezjēdzīgi… Nu jau pirmā diena ir galā un vēl joprojām neiebraucu kā tieši tas instal process darbojas.

Lietojot datoru pirmo vakaru dažādām pamata lietām, sapratu, ka bez peles nevaru. Un arī daudzās vietās labais taustiņš ir visai noderīgs, kas nav pieejams uz touchpada.

Šobrīd – rakstot šo rakstu, joprojām nav izdevies atrast pareizrakstības rīku, kas ļautu izķert kļūdas tekstā. Google īsti neko neatrod un tie risinājumi, kas ir minēti man kaut kā nedarbojas… Lai nu kā – lietošu tālāk un ziņošu kā man izdodas. Pagaidām Manas pozitīvās un negatīvās lietas pēc 24 stundu dzīvošanas ar MB Air un MAC OS Yosemite

Pozitīvi:

 • Ļoti kvalitatīvs HW. Īpaši jāizceļa – iebūvētā kamera, alumīnija korpuss, apgaismotā klaviatūra, touchpad.
 • Bija salīdzinoši viegli izveidot pirmo datora konfigurēšanu ieslēdzot.
 • Daudzas programmas pieejamas Appstore. Problēmas bija tikai ar Micorosft kontu un Skype. Uzinstalējot MS nobloķēja Skype kontu. Starp citu – ne pirmo reizi man problēmas ar viņiem un konta bloķēšanu.

Mīnusi:

 • Nav Delete taustiņa. Kā arī Home; End un Page up un Down kā arī Pint Screen. Home, End un Delete taustiņi šī raksta tapšanas gaidā bija vajadzīgi vismaz reizes 10.
 • Java 8 strādā kaut kā neritīgi. Uz Chrome vispār neiet, bet us Safari tā ar kļūdām. Līdz ar to nevaru piln’vertīgi paspēlēt savu Katanu. Ir problēmas ar skaņu kā arī novēroju dažus citus gļukus, kas lika spēli restartēt spēles vidū.
 • Piedabūt strādāt tikai ar ārējo displeju ar atvērtu datoru, lai var izmantot klaviatūru ir izaicinoši. Atradu risinājumu – pielēgt otru displeju, padarīt to par primāro un tad pilnībā aptumšot laptopa displeju pagriežot tumšāk.
 • Nav latviešu valodas pareizrakstība. Nav arī informācijas par to. Teorētiski ir pieejams risinājums, bet us mana konkrētā datora neizdevās iedarbināt.
 • Aplikācijas ir daļa AppStore, bet daļa jāmeklē pa visu internetu. Biju gaidījis, ka visas aplikācijas ir Appstore.
 • Aplikāciju instalācija ir kaut kāda dīvaina – sākumā uzmet kaut kādu figņu uz desktopa kuru nevar dabūt prom. (PS Nav Delete taustiņa, ja kas).
 • Ja nav ārējās peles, tad nav labā peles taustiņa un ļoti daudz ko nevar īsti izdarīt.  Ar 2 pirkstiem uz touchpada izrādās šo efektu var dabūt.
 • Aizvērtās aplikācijas neaizveras, bet gan tikai minimizējas.
 • Strādāt ar vairākiem atvērtiem dokumentiem nav tik vienkārši kā ar Windows. Vajag papildus aplikāciju, lai strādātu Windows Snap līdzīga funkcija.
 • Veidlapas (.DOC) ar  verot vaļā ar Pages atveras nekorekti. Konkrēti uzņēmuma reģistra veidlapas.
 • Ātrie taustiņi CTRL + C nestrādā bet tā vietā ir CMD + C. Tas pats attiecas arī uz kopēšanu un izgriešanu. Būs jau baigā pierašanas nepieciešama…

Jūsu konstruktīvie ieteikumi mīnusu novēršanā kā arī ieteikumi labāk aplikācijām produktivitātes uzlabošanā tiek ļoti gaidīti komentāros.

PS

Sorry par drukas kļūdām. Nu nav man pareizrakstības rīka… vēl.

13 domas par “Pirmā diena ar MAC

 1. Pameklē printscreen taustiņu kobinācijas. Ja atmiņa neviļ bija cmd+shift+3 vai 4. Vienā no kombinācijām vari smuki iezīmēt screenshot nepieciešamo reģionu, kas ir daudz ērtāk, kā paste un apstrāde mspaint vai citur.

 2. OK, ja jau pieķēros pie komentēšanas, tad vēl pāris padomi:

  Es pats kaut kā nejūtu vajadzību pēc pareizrakstības pārbaudes, taču zinu, ka citi Mac lietotāji izmanto kroko [http://www.krokoarch.lv/mac/]. Pamēģini, varbūt noder.
  Tastatūras “problēmu” risinu ar atsevišķu tastatūru (lielisko Apple Wireless Keyboard) un peli (tā gan kaut kāda mazā Logitech, jo no Apple pelēm baidos).
  Sāc apgūt taustiņu kombinācijas. Aizvērt aplikācijas logu: cmd+w, aizvērt programmu: cmd+q.

 3. Delete taustiņa efektu tekstam var panākt ar Fn+backspace

  Home/End ar cmd+ bultiņu pa labi vai pa kreisi
  Page Up/Down ar cmd + bultiņu uz augšu/leju (dažādās vietās šī kombinācija mēdz strādāt atšķirīg. Ja esi teksta ievades laukā, tad aiziesi uz teksta sākumu/beigām. Ja neesi teksta laukā, tad, piemēram, browserī aiziesi uz lapas augšu/beigām)
  Programmējot bieži izmantoju alt(option) + bultas pa labi/kreisi, lai pārvietotos pa vienam vāram uz vienu/otru pusi.

  Par programmu instalēšanu no interneta. Ja tie ir faili ar paplašinājumu .dmg, tad tie ir kā “virtuālie diski”, noklikšķinot viņš tiek “piemountēts”, tāpēc viņi parādās darbavirsmā, ja tas traucē, to var novērst Finder preferencēs (izvēlnē augšējā ekrāna malā nospied uz Finder un izvēlies Preferences, un General sadaļā izņem ķeksi no “External disks”). Katru individuālo disku, kad tas vairs nav vajadzīgs no darbavirsmas var aizvākt nospiežot labo klikšķi uz konkrētās ikonas un izvēloties “Eject …”. Otrs variants ir Finder logā sānu malā nospiest Eject pogu (skat: https://www.dropbox.com/s/2j8iidhjpig0b5t/unmount.png?dl=0)

  Lai izdzēstu failus (arī no darbavirsmas) lieto taustiņu kombināciju cmd+backspace, lai izdzēstu visu no gružkastes cmd+shift+backspace (tad, ja aktīvā programma ir finder/darbavirsma)

 4. Zem System Preferences var atrast visu un pielāgot savām vēlmēm- gan taustiņu kombinācijas, gan peles funkcijas 🙂 Un tas arī ir viens ļoti liels +, jo var izmainīt ļoti daudz ko, kas Windows ir ļoti grūti, sarežģīti un neiespējami!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.